تغذیه سگ باردار

 

 

 

تغذیه در سگ باردار:

 

تغذیه بهینه برای تولید مثل مهم است:

 

 • بارداری/بارداری موفق
 • بهینه سازی تعداد توله ها در هر بستر
 • ارائه بهترین توانایی به مادر (سوخه) برای به دنیا آوردن توله هایش.
 • توله های درحال رشد قبل و بعد از تولد

 

مراحل مختلف تولید مثل - (فحلی)، بارداری، شیردهی و از شیر گرفتن - استرس های منحصر به فردی را برای بدن ایجاد می کند. هر کدام نگرانی های تغذیه ای خاصی را ارائه می دهند که باید برای بالا بردن سلامت مادر و توله سگ مورد توجه قرار گیرند.

 

آیا مسائل تغذیه ای وجود دارد که باعث بروز مشکلاتی در بارداری شود؟

 

تغذیه خوب زمینه را برای تولید مثل و بارداری موفق فراهم می کند. مادری که دچار سوءتغذیه می شود - چه دارای اضافه وزن و چه کاهش وزن - مانند توله هایش از عواقب باروری رنج می برد.

 

تغذیه خوب زمینه را برای تولید مثل و بارداری موفق فراهم می کند. چاقی شایع ترین مشکل مرتبط با تغذیه در سگ های در حال تولید مثل است. چاقی می تواند باعث افزایش فواصل بین چرخه های فحلی شود و ظرفیت تولید مثل را در طول عمر کاهش دهد. چاقی همچنین می تواند تعداد تخمک های آزاد شده در زمان تخمک گذاری را کاهش دهد و در نتیجه منجر به کاهش  تعداد زایمان  میشود. چاقی خطر dystocia (مشکل در زایمان توله سگ) را افزایش می دهد. در نهایت، چاقی می تواند تولید شیر را در دوران شیردهی کاهش دهد و بر سلامت ، رشد توله سگ تأثیر منفی بگذارد. سگ دارای اضافه وزن یا چاق باید قبل از تولید مثل وزن خود را کاهش دهد. هیچ نیاز غذایی خاصی برای سگ ماده در طول چرخه فحلی وجود ندارد.

 

در دوران بارداری سگم را چگونه باید تغذیه کنم؟

 

سگ ها معمولاً 62 روز به اضافه یا منهای 2 روز باردار می شوند. بارداری به دو ماه تقسیم می شود و یک سگ سالم و تغذیه شده حدود 15 تا 20 درصد بیشتر از وزن خود در هنگام تولید مثل اضافه می کند. تغذیه بیش از حد می تواند منجر به چاقی در پایان بارداری شود و خطر زایمان سخت یا طولانی مدت و استرس اضافی روی توله ها را افزایش دهد.  برعکس، کم تغذیه در دوران بارداری می‌تواند منجر به از دست دادن جنین، رشد غیرطبیعی جنین، سقط خود به خود یا مرده زایی، اندازه کوچک و توله ‌های کم وزن هنگام تولد شود که رشد نمی‌کنند. در طول ۴۰روز اول بارداری، نیازهای تغذیه ای مادر اساساً مانند سگ بالغ جوان است. مهم است که او در این مدت وزن یا شرایط بدن خود را کاهش ندهد، بنابراین وزن و وضعیت بدن او را کنترل کنید و در صورت نیاز غذا را افزایش دهید. ولی به اندازه ای  که سگ به دلیل تغذیه بیش از حد در این ۴۰روز دچار اضافه وزن یا چاقی نشود. تغذیه با وعده های غذایی بهترین راه برای کنترل وضعیت بدن و افزایش وزن در دوران بارداری است. سعی کنید در هفته های 3 تا 4 بارداری از تغییر رژیم غذایی خودداری کنید، زیرا بسیاری از ماده سگ ها نوعی"تهوع صبحگاهی" را تجربه می کنند و ممکن است مصرف غذای خود را کاهش دهند. تغییر رژیم غذایی در این زمان ممکن است منجر به رد غذای جدید شود.

 

در طول یک سوم انتهایی، حدوداً ۴۰پس ازروز بارداری، توله ها سریع‌ترین رشد خود را تجربه می‌کنند که این نیز بزرگترین بار بر دوش مادر باردار است. بیشترین انرژی مورد نیاز مادر بین هفته های 6 تا 8 بارداری اتفاق می افتد. انرژی مورد نیاز او بسته به اندازه توله ها ممکن است 30 تا 60 درصد بیشتر از جیره های معمولی نگهداری بزرگسالان باشد. چالشی که در طول یک سوم انتهایی بارداری، به ویژه در هفته های پایانی منتهی به زایمان وجود دارد، این است که شکم از توله سگ ها پر می شود و فضای کمی برای غذا در دستگاه گوارش باقی می گذارد. فرمولاسیون بسیار قابل هضم و با کیفیت بالا برای رشد و توسعه توله سگ معمولاً در طول ۲۰روز اخر توصیه می‌شود . چندین وعده غذایی کوچک می تواند وسیله‌ای برای حفظ مواد مغذی و کالری دریافتی کافی در اختیار مادر باشد‌. از دادن غذای  مخصوص توله های نژاد بزرگ  به مادر باردار خودداری کنید زیرا تعادل کلسیم فسفر مناسبی برای حمایت از استخوان های در حال رشد جنین یا تولید شیر سالم در مادر نخواهد داشت.اسید فولیک و مکمل اسیدهای چرب ضروری ممکن است برای حمایت از جنین در حال رشد مفید باشد. DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک)، یک اسید چرب امگا 3، بطور قطع به رشد بهینه عصبی و بینایی در توله‌ها در رحم و پس از زایمان کمک می‌کند. در مورد استفاده از آنها در سگ خود با دامپزشک  مشورت کنید.

 

نیاز های غذایی در دوران بارداری:

 

 • از هفته اول تا پنجم: همان نیازهای بزرگسال برای نگهداری
 • هفته ششم: نیاز نگهداری +۱۰درصد
 • هفته هفتم: هفته ششم +۱۰درصد
 • هفته هشتم: هفته هفتم +۱۰درصد
 • هفته نهم: هفته هشتم +۱۰درصد

 

 

 

ایا این درست است که  شیردهی حتی از بارداری پر انرژی تر است ؟

 

کاملا درست است . انرژی مورد نیاز مادر در واقع پس از زایمان و در دوران شیردهی افزایش می یابد. ۳تا ۵هفته بعد از زایمان در بالاترین نیاز انرژی خود هستند و ممکن است 2 تا 4 برابر کالری یک بزرگسال سالم معمولی نیازغذایی داشته باشد. انرژی مورد نیاز مادر تا حدود 8 هفته پس از زایمان کاهش می یابد و به حالت عادی باز می گردد - زمانی که توله ها کاملاً از شیر گرفته می شوند.

 

هنگامی که توله ها به دنیا می آیند، مادر می تواند غذای دریافتی خود را افزایش دهد، اما چگالی انرژی غذا باید به اندازه کافی بالا باشد در غیر این صورت از نظر فیزیکی قادر به حفظ تولید، وزن و شرایط بدن نخواهد بود. ارزیابی های دوره ای از وضعیت بدن او فرصت هایی را برای تنظیم دقیق تغذیه فراهم می کند. درست مانند یک سوم انتهایی بارداری، تغذیه در دوران شیردهی بهتر است با استفاده از غذای بسیار قابل هضم و با کیفیت بالا انجام شود.

 

تغذیه با انتخاب آزاد در 3-4 هفته اول شیردهی، مگر اینکه فقط یک یا دو توله سگ داشته باشد، مزایای بسیاری را ارائه می دهد. مادر می تواند طبق برنامه خود غذا بخورد، و هر بارکمترغذا مصرف کند  تا زمانی که توله ها بتوانند  (حدود 3 هفتگی) شروع به استفاده از غذای جامد کنند. اما تغذیه با انتخاب آزاد در حالی که فقط یک یا دو توله را شیر می دهد، خیلی توصیه نمی شود، زیرا به مادر اجازه می دهد بسیار بیشتر از نیاز خود شیر بسازد و به طور بالقوه او را مستعد ابتلا به ورم پستان (التهاب غدد شیر) می کند.

 

نیاز های غذایی در دوران شیردهی:

 

 • هفته اول و دوم شیردهی: نیاز نگهداری بزرگسالان ×۲
 • هفته سوم و چهارم شیردهی: نیاز نگهداری بزرگسالان ×۳
 • هفته پنجم تا ششم: نیازهای نگهداری ×۲

 

 

 

آیا باید نحوه غذا دادن به سگ را هنگام از شیر گرفتن توله هایش تغییر داد؟

 

محدود کردن مصرف غذای سگ شما قبل و در حین از شیر گرفتن می تواند به کاهش تولید شیر او کمک کند و او را کمی راحت تر کند. در روز اول از شیر گرفتن، غذای او را قطع کنید و به توله ها اجازه دهید تا زمانی که از مادرشان دور هستند غذای خود را بخورند. همه آنها می توانند شب با هم باشند و مادر به توله ها کمی شیر دهد. در روز دوم از شیر گرفتن، توله ها از مادرشان جدا می شوند و حدود 25 درصد از سهم و فرمولاسیون قبل از پرورش به مادر تغذیه شود. در طی 4 یا 5 روز آینده، به بخش های کامل قبل از تولید مثل تغذیه شود. توله ها نباید در این مدت اجازه دسترسی به مادر را داشته باشند زیرا باعث تاخیر در خشک شدن تولید شیر می شود.

 

با کمی برنامه ریزی و نظر دامپزشک خود، می توانید یک برنامه غذایی سالم برای بارداری و شیردهی ایجاد کنید و زمینه را برای تولید توله سگ های سالم فراهم کنید.