تغذیه گربه باردار

 

 

نحوه تغذیه یک گربه باردار یا شیرده:

اگر گربه ماده شما باردار است، یا اگر به تازگی زایمان کرده است و اکنون به بچه گربه هایش شیر می دهد، باید غذایی برای گربه فراهم کنید که او و بچه گربه هایش را قبل و بعد از تولدشان تغذیه کند. گربه شما تا زمانی که بچه گربه هایش در حال رشد و نمو هستند به یک رژیم غذایی غنی  برای حفظ سلامتی خود وتغذیه بچه گربه ها نیاز دارد. شیردهی یک فرآیند سخت برای بدن گربه است، بنابراین باید برای او در دوران شیردهی به توله هایش، غذای پرکالری  فراهم کنید.

۱-غذا دادن به گربه ی باردار:

الف:غذای گربه خود را به غذای مرطوب  بچه گربه تغییر دهید.

در اواسط بارداری غذا ی گربه خود، را به غذای مرطوب با کیفیت بالا بچه گربه تغییر دهید. غذای بچه گربه نسبت به غذای گربه بالغ حاوی درصد بیشتری از مواد مغذی و ویتامین است و پروتئین و کالری بیشتری را برای گربه ماده در طول بارداری تامین می کند.

 • به خاطر داشته باشید که مصرف غذای گربه شما در دوران بارداری افزایش می یابد. او معمولاً 50 درصد بیشتر از زمانی که باردار نیست غذا می خورد.
 • بارداری گربه معمولاً بین 58 تا 70 روز طول می کشد. برنامه ریزی کنید که غذای گربه ماده ی خود را تا هفته پنجم (35 روز) به غذای مغذی بچه گربه تغییر دهید.

ب: پروتئین را با غذای معمولی گربه خود مخلوط کنید.

در مراحل اولیه و میانی بارداری، گربه شما می تواند به خوردن غذای معمولی خود ادامه دهد. با این حال، برای کمک به رشد سالم بچه گربه ها، باید پروتئین به غذای معمولی گربه خود اضافه کنید. این کار را با جوشاندن تکه های کوچک مرغ، گوشت گاو، ماهی یا تخم مرغ و اضافه کردن آنها به غذای خشک یا مرطوب گربه انجام دهید. گربه‌ها میتوانند پرخاشگر باشند. مخصوصاً گربه‌های باردار. پروتئین های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که متوجه شوید که گربه شما کدام را ترجیح می دهد.

 • پروتئین افزوده شده باید به گربه مادر قدرت و انرژی  دهد زیرا در بدن او بچه گربه ها را رشد می کنند.
 • در طول دوران بارداری و شیردهی، مادر به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارد.

ج:به گربه خود دسترسی دائمی به غذا را بدهید.

همانطور که بارداری پیشرفت می کند و  بچه گربه ها فضای بیشتری را در داخل او اشغال می کنند، گربه ماده شما مقدار وعده های غذایی کوچکتر و کوچکتری می خورد، اما تعداد وعده های غذایی او نیز بیشتر می شود. بنابراین، مطمئن شوید که غذای گربه شما همیشه در هنگام گرسنگی در دسترس باشد. به جای غذا دادن به او در زمان های خاص غذا، می توانید غذا را بیرون بگذارید.

 • اگر غذای مرطوب برای مدت طولانی کنار گذاشته شود ممکن است بد شود. شما می توانید با گذاشتن بخش کوچکی از غذای مرطوب و صبر کردن تا زمانی که گربه شما آن را بخورد، از این مشکل جلوگیری کنید.

۲-غذا دادن به گربه شیرده :

الف: بعد از زایمان به گربه خود سه بار در روز غذا بدهید.

گربه ماده به احتمال زیاد در چند روز اول پس از زایمان خسته است و کم انرژی و بی اشتها خواهد بود.  گرچه اشتهای او به زودی باز خواهد گشت. به تغذیه او با غذای با کیفیت  بچه گربه یا مخلوط کردن پروتئین اضافی ادامه دهید. سه بار در روز یک ظرف از این غذا را با فواصل منظم به گربه بدهید.

 • اگر متوجه شدید که گربه پس از زایمان همچنان وزن اضافه می کند، ممکن است لازم باشد غذا را کاهش دهید. به گربه خود بیش از اندازه غذا ندهید .

ب:به گربه خود غذای سرشار از کلسیم بدهید.

 گربه مادر شما بلافاصله پس از زایمان باید غذای حاوی کلسیم فراوان مصرف کند. کلسیم باعث افزایش تولید شیر مادر می شود که به نوبه خود باعث  رشد استخوان  در بچه گربه های در حال رشد می شود. اطلاعات تغذیه ای در مورد غذاهای کنسرو شده گربه را بررسی کنید تا غذاهای حاوی کلسیم بالا را پیدا کنید.

 • می‌توانید به  گربه مادر مکمل‌های کلسیم را زیر نظر دامپزشک بدهید. قبل از شروع به دادن مکمل های کلسیم به گربه خود با دامپزشک خود مشورت کنید. این یک روش معمول است ، و اطمینان حاصل می کند که گربه مادر شما به اندازه کافی کلسیم مصرف می کند و آن را به بچه گربه های خود منتقل می کند. مکمل های کلسیم  در فروشگاه های غذای حیوانات خانگی موجود می باشد. 

ج: بعد از اینکه بچه گربه ها از شیر گرفته شدند، غذای گربه خود را به غذای گربه بالغ برگردانید.

در حالی که گربه مادر در حال شیردهی است و به بچه گربه هایش شیر می دهد، به پروتئین و مواد مغذی که غذای بچه گربه به او می دهد نیاز دارد. با این حال، هنگامی که بچه گربه ها از شیر گرفته شدند (معمولاً حدود 6 تا 10 هفته پس از تولد)، می توانید غذای گربه مادر را به غذای گربه بالغ برگردانید.

 • برای تغییر دادن غذای گربه به گربه بزرگسال با مخلوط کردن مقدار کمی از غذای بزرگسالان با غذای بچه گربه این کار را انجام دهید. درصد غذای بزرگسالان را در طول یک هفته افزایش دهید، تا زمانی که غذا گربه به طور کامل به غذای بزرگسالان تبدیل شود.
 • شما همچنین می توانید در این مرحله غذای خشک را دوباره به رژیم غذایی گربه خود وارد کنید و نیازی به تغذیه پروتئین اضافی او ندارید.

۳-تعیین باردار بودن گربه

الف :گربه خود را مشاهده کنید تا ببینید آیا او فحل است یا خیر.

گربه‌های خانگی معمولاً بین اواخر بهار و اوایل پاییز وارد سیکل فحلی میشوند. گربه ماده در هنگام فحلی رفتارهایی از جمله افزایش ابراز محبت، افزایش بیقراری و گرسنگی و زوزه کشیدن برای جذب گربه های نر نشان می دهد. گربه حدود 10 تا 14 روز فحل باقی می ماند.

 • اگر گربه ماده شما فحل  است و اجازه دارد به بیرون برود، سعی می کند گربه های نر را جذب کند و با آنها جفت گیری کند. به طور طبیعی، احتمال باردار شدن او زیاد است، زیرا گربه ها تخمک گذار خود به خود هستند.

ب :وزن و نوک سینه های گربه خود را بررسی کنید.

اگر گربه شما باردار باشد، به سرعت شروع به افزایش وزن می کند. حتی یک گربه که از قبل اضافه وزن دارد، اگر باردار شود، وزن قابل توجهی اضافه می کند. هنگامی که یک گربه ماده باردار می شود، اندازه نوک سینه های او افزایش می یابد و رنگ آن به طور محسوسی تیره می شود. اگر متوجه شدید وزن گربه تان افزایش می‌یابد و نوک سینه‌هایش تیره میشود،  مطمئناً باردار است.

 • این تغییر در اندازه و رنگ نوک پستان در هفته سوم بارداری (حدود 21 روز) اتفاق می افتد.

ج :گربه خود را نزد دامپزشک ببرید

اگر متوجه علائم بارداری شده‌اید، به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک قادر خواهد بود بارداری را تایید کند (به احتمال زیاد با سونوگرافی)، و به شما در مورد هر گونه عوارض سلامتی که ممکن است منجر شود، توصیه می کند.

 • همچنین این زمان مناسبی است تا از دامپزشک خود در مورد رژیم غذایی گربه باردار خود بپرسید و از آنها در مورد نحوه تغذیه مناسب گربه باردار و شیرده سوال کنید.