تولید مثل در عروس هلندی:

 

عروس هلندی از خانواده طوطی ها میباشد. این پرندگان زینتی بعد از مرغان عشق در جایگاه دوم محبوبیت برای نگه داری در خانه هستند. خیلی ازدوستداران این پرنده تمایل به نگه داریجفت مولد آن ها را دارند که دراین صورت باید دانش خود را در مورد نکات تولید مثلی این پرندگان زیبا افزایش دهند. در این مقاله سعی شده به مهم ترین نکات پرورش و تولید مثل پرنده کاکاتیل بپردازیم:

نکات مهم قبل از جفت گیری:

1-قبل از جفت گیری بایدعروس هلندی نر و ماده از لحاظ سلامت در وضعیت مطلوبی بودهو در وزن ایده آل خود قرار داشته باشند. اضافه وزن در پرنده کاکاتیل یا عروس هلندی از بارداری جلوگیری خواهد کرد و باعث میشود انتظارات تولید مثلی صاحبان برآورده نشود. وزن ایده آل برای عروس هلندی  بالغ حدودا 90 گرم میباشد.

2-قبل از جفت گیری این نکته را باید به یاد داشته باشید که عروس هلندی به سن بلوغ رسیده وبه اندازه کافی بزرگ شده باشد ،عروس هلندی ماده بعد از 18 ماهگی و عروس هلندی نر بعد از 12 ماهگی  برای جفت گیری آماده خواهند بود.هرگز سعی نکنید کمتر از این سن پرندگان را وادار به جفت گیری کنید.

3- جفت های عروس هلندی نباید رابطه فامیلی باهم داشته باشند در این صورت باعث تولید نطفه ضعیف و معیوب خواهند شد.

4-نرو ماده از لحاظ روانی باید پذیرای هم دیگر باشند و به خوبی مست شده باشند. برای جفت گیری پرندگان به خصوص اگر باهم ناآشنا هستند نباید عجله داشت باید این فرصت را فراهم کرد که عروس هلندی نر و ماده به خوبی باهم آشنا شوند. اگر برای بار اول میخواهید جفت ها را بایک دیگر آشنا کنید بهتر است به مدت 2 هفته پرنده ها را در قفس جداگانه ای نگه دارید به صورتی که یک دیگر را نبینند اما صدای هم را بشنوند و برای یک دیگر آواز بخوانند بعد از گذشت دو هفته که برای دیدن هم بیتاب و مشتاق شدند میتوانید آن ها را به یک قفس مشترک انتقال دهید .حرکات آن ها را زیر نظر داشته باشید اگر جفت ها رابطه خوبی باهم داشتند میتوانید برای آن ها جعبه لانه  تهیه کنید ، اگر پرنده ماده، نر را نپذیرفت زمان بیشتر به او دهید یا اینکه پرنده نر را عوض کنید.شاید برای شما هم جالب باشد که ممکن است پرنده ماده هر نری را به عنوان جفت نپذیرد. 

نکته: بهتر است جنس جعبه لانه از چوب باشدکه کاکاتیل بتواند بنا بر سلیقه خود آن را تغییر دهد.برای جعبه لانه میتوانید از بستر مخصوص پرنده استفاده کنید.

5-قبل از جفت گیری در شرایط مصنوعی پرندگان به 10 الی 12 ساعت نور احتیاج دارند.

6-پرندگان باید جیره غذایی بالانس شده در اختیار داشته باشند و به اندازه کافی غذا بخورند .برای آن ها2ظرف آب و غذا در نظر بگیرید و روزانه وسایل قفس را بشویید.

 

7- قفس پرندگان باید در آرام ترین محل منزل قرار گیرد و به اندازه کافی بزرگ، استاندارد و با کیفیت باشد. فواصل میله ها نباید به قدری باشد که امکان آسیب به پرنده فراهم شود و بتواند سر خود را از آن رد کند.

 

نشانه ها و علائم جفت گیری:

عروس هلندی نر و ماده دائم به هم محبت میکنند.عروس هلندی نر ممکن است برقصد یا بیشتر آواز بخواند هم چنین پرنده نر دهانه لانه را میجود و سعی میکند بنابر سلیقه خود آن را عوض کند. عروس هلندی ماده از خود صداهای ریز در می اورد و در هنگام جفت گیری خود را خم میکند.

نکات پس از جفت گیری:

2 الی 3 هفته بعد از جفت گیری عروس هلندی ماده شروع به تخم گزاری میکند و هر 48 ساعت یکبار تخم میگذارد. تعداد تخم ها  بین 2 الی 8 عدد متغییر میباشد،جوجه های عروس هلندی بعد ازگذشت 21 روز از تخم ها خارج خواهند شد .تغذیه جوجه ها تا ده هفتگی بر عهده پدر ومادر خواهد بود.

نکته: تمام تخم های پرنده بارور نیستند. یک هفته پس از خروج تخم ها به کمک نورچراغ گوشی یا یک چراغ قوه میتوانید تخم ها را بررسی کنید. تخم نطفه دار گرم بوده و حاوی رگ خونی میباشد .در هنگام بررسی تخم ها از دست زدن مستقیم به آن ها اجتناب کنید چون ممکن است عروس هلندی مادهآن ها را نپذیرد.

 

نکته:اگر عروس هلندی نر و ماده در نگه داری از تخم ها یا غذا دادن به جوجه ها سهل انگاری کردند شما باید این کار را انجام دهید.

نکته: اینکه عروس هلندی چند تخم میگذارد به عوامل مختلفمانند ژنتیک،سن و تغذیه بستگی دارد.

نکته: عروس هلندی تا 10 سالگی توانایی تخم گزاری را دارد بهتر است هرسال دوبار از او جوجه کشی کنید بیشتر از این مورد از لحاظ اخلاقی صحیح نیست و باعث آسیب به پرنده مولد خواهد شد

نکته: در فصل تولک رفتن و پرریزی اقدام به جوجه کشی نکنید.

نکته:عروس هلندی بدون جفت هم گاها ممکن است تخم گزاری انجام دهد اما تخم هایی که میگذارد همگی بدون نطفه خواهد بود.

 

اقدامات جلوگیری از بارداری عروس هلندی:

·        نور محیط را کم کنید

·        جعبه لانه را بردارید

·        مصرف ویتامین E را کم کنید

·        غذای نرم را کاهش دهید