حقوق حیوانات:

حقوق حیوانات براین باور است که حیوانات حق دارند از استفاده و استثمار انسان ها رها شوند، اما سردرگمی زیادی در مورد معنای آن وجود دارد. حقوق حیوانات این نیست که حیوانات را بالاتر از انسان ها قرار دهیم یا به حیوانات همان حقوقی را بدهیم که انسان ها دارند. همچنین حقوق حیوانات با رفاه حیوانات بسیار متفاوت است.

برای اکثر فعالان حقوق حیوانات، حقوق حیوانات مبتنی بر رد گونه گرایی و آگاهی از دارای احساسات(توانایی رنج) بودن حیوانات می باشد. طرفداران حقوق حیوانات می خواهند حیوانات را از اشیای بی جان متمایز کنند، زیرا اغلب توسط صنایع استثماری و قانون مورد بی توجه قرار می گیرند.

جنبش حقوق حیوانات تلاش می کند تا مردم را از این واقعیت آگاه کند که حیوانات موجوداتی حساس، عاطفی و باهوش می باشند که شایسته کرامت و احترام هستند. اما ابتدا، مهم است که بدانیم اصطلاح "حقوق حیوانات" واقعاً به چه معناست.

حقوق حیوانات چیست:

حقوق حیوانات اصول اخلاقی است که بر این باور استوار است که حیوانات سزاوار هستند همان طور که می‌خواهند زندگی کنند، بدون اینکه در معرض خواسته‌های انسان قرار گیرند. هسته اصلی، حقوق حیوانات خودمختاری است، که راه دیگری برای گفتن انتخاب است.

در بسیاری از کشورها، حقوق بشر برای حمایت از برخی آزادی ها، مانند حق بیان، آزادی از شکنجه، و دسترسی به دموکراسی مورد حمایت قرار می گیرد. البته، این انتخاب‌ها بسته به مکان‌های اجتماعی مانند نژاد، طبقه و جنسیت محدود می‌شوند، اما به طور کلی، حقوق بشر از اصول اساسی آنچه که زندگی انسان‌ها را دارای ارزش می‌کند محافظت می‌کند. هدف حقوق حیوانات نیز انجام کاری مشابه، فقط برای حیوانات است.

حقوق حیوانات در تقابل مستقیم با بهره کشی از حیوانات قرار می گیرد، که شامل حیواناتی می شود که انسان ها به دلایل مختلف از آن ها استفاده می کنند، چه برای غذا، چه به عنوان اشیاء آزمایشی و یا حتی حیوانات خانگی. هنگامی که صحبت از تخریب زیستگاه حیوانات به میان می آید، حقوق حیوانات نیز می تواند نقض شود. این امربرروی توانایی حیوانات برای داشتن زندگی کامل به انتخاب خود شان تأثیر منفی می گذارد.

آیا حیوانات حقوقی دارند:

تعداد بسیار کمی از کشورها حقوق حیوانات را در قانون خود قید کرده اند. با این حال، ایالات متحده و بریتانیا حمایت ها و دستورالعمل های اساسی برای نحوه رفتار با حیوانات دارند.

لایحه محکومیت بریتانیا:

در سال 2021، مجلس بریتانیا لایحه حقوق حیوانات را ارائه کرد. که در این لایحه به قانون تصریح می‌کند که حیوانات در واقع موجوداتی باهوش و مستحق رفتار انسانی از سوی انسان‌ها هستند.

در حالی که این قانون به حیوانات استقلال کامل نمی دهد، اما می تواند نقطه عطفی در جنبش حمایت از حیوانات باشد که به طور رسمی ظرفیت آن ها برای احساس و رنج را تشخیص می دهد و آن ها را از اشیای بی جان متمایز می کند.

قانون رفاه حیوانات ایالات متحده:

در سال 1966، ایالات متحده قانون رفاه حیوانات را تصویب کرد. در حالی که این بزرگترین قانون فدرال است که تا به امروز به رفتار با حیوانات پرداخته است اما دامنه آن نسبتاً محدود است .این قانون بسیاری از گونه ها، از جمله حیوانات پرورشی را از حمایت خود محروم می کند.

این قانون برخی از دستورالعمل‌های اساسی را برای فروش، حمل و نقل و جابجایی سگ، گربه، خرگوش، میمون، خوکچه هندی و همستر تعیین می‌کند. همچنین از رفاه روانی حیواناتی که در آزمایش‌های آزمایشگاهی استفاده می‌شوند محافظت می‌کند و سرگرمی های خشونت‌آمیز مانند سگ‌ بازی و جنگ خروس‌ها را ممنوع می‌کند.اما باز هم، این قانون حقوق و استقلال حیوانات ویا حتی توانایی آن ها برای احساس درد و رنج را به رسمیت نمی شناسد، اما برخی از حمایت های رفاهی اولیه را برای حیوانات در نظر می گیرد.

چند نمونه از حقوق حیوانات :

در حالی که در حال حاضر قوانین کمی در بریتانیا یا ایالات متحده وجود دارد که حقوق حیوانات را برای لذت بردن از زندگی عاری از مداخله انسانی به رسمیت می شناسد و یا از آن ها حمایت می کند. لیست زیر فهرستی از نمونه هایی از حقوق حیوانات است که می تواند روزی تصویب شود:

• حیوانات را نمی توان شکار کرد.

• زیستگاه حیوانات باید محافظت شود تا به آن ها اجازه داده شود مطابق انتخاب خود زندگی کنند.

• حیوانات پرورش داده نشوند.

تفاوت بین رفاه حیوانات و حقوق حیوانات چیست:

فلسفه حقوق حیوانات بر این ایده استوار است که حیوانات نباید به هر دلیلی توسط مردم استفاده شوند و حقوق حیوانات باید از منافع آن ها محافظت کند همانطور که حقوق بشر از مردم محافظت می کند. اما رفاه حیوانات، مجموعه‌ای از شیوه‌هایی است که برای کنترل رفتار با حیواناتی که تحت تسلط انسان هستند مانند تامین غذا، تحقیق ویا سرگرمی، طراحی شده‌ است.

آیا حیوانات به حقوق نیاز دارند؟ مزایا و معایب آن چیست؟

ایده اعطای حقوق حیوانات با توجه به اینکه محصولات حیوانی در جوامعی مانند ایالات متحده گنجانده شده است، مورد بحث است. برخی از مردم، از جمله فعالان حیوانات، به رویکرد همه یا هیچ اعتقاد دارند، که در آن حقوق حیوانات باید به طور قانونی تضمین شود و حیوانات به طور کامل از هرگونه استثمار رها شوند. در سوی دیگر این طیف، افرادی هستند که معیشت آن ها به صنایع مبتنی بر حیوانات وابسته است. در زیر برخی از استدلال ها به نفع و مخالف حقوق حیوانات آورده شده است.

استدلال به نفع حقوق حیوانات:

اگر حقوق حیوانات به رسمیت شناخته شود، صنایع استثماری از حیوانات و همچنین مجموعه ای از مشکلات زیست محیطی از جمله آلودگی آب، آلودگی هوا، انتشار گازهای گلخانه ای و جنگل زدایی از بین خواهند رفت.

توقف استفاده گسترده از حیوانات همچنین ظلم و محرومیت از انتخاب را که صنایع حیوانی تداوم می‌بخشد، از بین می‌برد. دردهای جسمی و روانی حیوانات در مکان‌هایی مانند مزارع به نقطه‌ای رسیده است که بسیاری حداقل آن را غیرقابل قبول می‌دانند. حیوانات به روش‌های مختلف از جمله اخته کردن، کندن شاخ و بریدن قسمت‌های مختلف بدن معمولاً بدون استفاده از داروی بی‌هوشی توسط انسان مثله می‌شوند.

عملیات متمرکز تغذیه حیوانات (CAFOs) همان طور که از نام آن پیدا است، تعداد زیادی از حیوانات را در قفس های کوچک نگهداری می کنند، که اغلب حیوانات مجبور هستند در مدفوع وپس مانده غذاهای خود بایستند. بسیاری از گونه ها - از جمله جوجه ها، گاوها و خوک ها - هرگز بیرون از خانه را نمی بینند مگر در مسیرشان به سمت کشتارگاه. به رسمیت شناختن حقوق حیوانات مستلزم توقف این بدرفتاری برای همیشه است.

استدلال علیه حقوق حیوانات:

بیشتر استدلال‌ها علیه حقوق حیوانات را می‌توان در پول جستجو کرد، زیرا بهره‌ کشی از حیوانات یک تجارت بزرگ است. کارخانه ی محصولات حیوانی یک صنعت چند میلیارد دلاری است. جی‌بی‌اس، بزرگ‌ ترین بسته‌ بندی گوشت جهان، تنها در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰، ۹ میلیارد دلار درآمد داشته است.

یک صنعت کمتر شناخته شده و در عین حال عظیم، صنعتی است که حیوانات را برای آزمایشگاه ها تامین می کند. بازار ایالات متحده برای موش های آزمایشگاهی (که علاقه کمتری نسبت به موش ها برای آزمایش دارند) در سال 2016 بیش از 412 میلیون دلار درامد داشت.

تولیدکنندگان بزرگ حیوانات صنعتی و فرآورده های حیوانی دارای نفوذ سیاسی کافی برای تأثیرگذاری بر قوانین از جمله تصویب قوانینی هستند که ثبت شرایط مزرعه و بهره مندی از یارانه های دولتی را غیرقانونی می کند.

بسیاری از مردم برای کار به استفاده ازحیوانات وابسته هستند. در مزارع وکارخانه‌ ها تعداد نسبتاً کمی از مردم می‌توانند به لطف مکانیزاسیون و سایر تکنیک‌های کشاورزی صنعتی، گله‌ها یا گله‌های زیادی از حیوانات را مدیریت کنند. متأسفانه مشاغل کارخانه های بسته بندی گوشت صنعتی از خطرناک ترین مشاغل در ایالات متحده شناخته می شوند. کشاورزان کوچک‌تر که از خانواده‌های کشاورز چند نسلی می‌آیند، مستقیماً به استفاده از حیوانات برای امرار معاش وابسته هستند و تمایل دارند استانداردهای رفاه را با احتیاط بیشتری دنبال کنند. با این حال، تعداد مزارع کوچک‌تر به دلیل ازدیاد مزارع بزرگتر که نمی‌توانند با آن رقابت کنند، در حال کاهش است

.اگرچه ممکن است افراد در انتقال جایگزین های حیوانی پول یا شغل خود را از دست بدهند، اما مشاغل جدید می توانند در بخش پروتئین و سایر صنایع مبتنی بر گیاه ایجاد شوند.

جنبش حقوق حیوانات از چه زمانی در ایالات متحده آغاز شد؟

جنبش امروزی حقوق حیوانات در ایالات متحده شامل هزاران فرد و گروه های زیادی است که به طرق مختلف از حیوانات حمایت می کنند - از لابی کردن قانونگذاران برای حمایت از قوانین حقوق حیوانات گرفته تا نجات حیوانات از موقعیت های سوء استفاده و بی توجهی.

در حالی که افراد در طول تاریخ به حقوق حیوانات اعتقاد داشته اند و برای آن مبارزه کرده اند، ما می توانیم جنبش مدرن و مستقر در ایالات متحده برای حقوق حیوانات را به تأسیس انجمن آمریکایی برای جلوگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA) در سال 1866 بدانبم. موسس این گروه، هنری برگ، معتقد بود که حیوانات "حق رفتار مهربانانه و محترمانه از سوی انسان ها را دارند و باید تحت قانون محافظت شوند." این سازمان با دولت شهر نیویورک همکاری کرد تا قوانین ضد ظلم را تصویب و اجرا کند که از سوء استفاده از اسب‌ها جلوگیری می‌کرد و از اسب‌های زخمی مراقبت می‌کرد. از آن زمان، ASPCA حمایت خود را در میان گونه‌های مختلف حیوانات از جمله حیوانات پرورشی - گسترش داده است و بسیاری از گروه‌های حمایت از حیوانات، هم در سطح محلی و هم در سراسر کشور شکل گرفته‌اند. در حال حاضر، بیش از 40000 سازمان غیرانتفاعی به عنوان گروه های حیوانات در ایالات متحده وجود دارد.

چرا حقوق حیوانات مهم است؟

حقوق حیوانات از این جهت مهم است که مجموعه ای از باورها را نشان می دهد که با فرضیات نادرست و در عین حال دیرینه مبنی بر اینکه حیوانات چیزی بیش از ماشین های بی فکر نیستند، مقابله می کند - باورهایی که توسط فیلسوف غربی رنه دکارت در قرن هفدهم رایج شد. این تصور که حیوانات موجوداتی بی فکر و بی احساس هستند، استفاده از آن ها برای خواسته های انسانی را توجیه می کند، در نتیجه در دنیای امروز تعداد پستانداران پرورشی از حیوانات وحشی بیشتر است، و اکثریت این حیوانات پرورشی مجبور به تحمل شرایط سخت در مزارع کارخانه هستند.

پیامدهای حقوق حیوانات

در حال حاضر، قوانین در ایالات متحده و بریتانیا به منظور محافظت از حیوانات در برابر ظلم و ستم تنظیم شده است، نه آزادی انتخابی که انسان ها دارند. (حتی این قوانین جامع نمی باشد زیرا آن ها در حمایت از حیوانات و حیوانات آزمایشگاهی ناکام هستند.) با این حال، جنبش حقوق حیوانات همچنان می تواند عواقبی در دنیای واقعی داشته باشد.

فراخوان‌ها برای رهایی حیوانات از مکان‌هایی مانند مزارع می‌تواند آگاهی عمومی را در مورد شرایط بد زندگی و نقض رفاهی که این ارگان ها ادامه می‌دهند، افزایش دهد، که گاهی منجر به حمایت‌های قوی‌تر، استانداردهای رفاهی بالاتر و کاهش تقاضای مصرف‌کننده می‌شود. هر یک از این نتایج پیامدهای اقتصادی برای تولیدکنندگان دارد، زیرا معمولاً برای مزارع فراهم کردن شرایط زندگی بهتر مانند فضای بیشتر یا استفاده از هورمون‌های رشد کمتر که می‌تواند منجر به بازده تولید کمتر شود گران تر تمام میشود.

البته، اگر جنبش حقوق حیوانات به اهداف خود دست یابد، جامعه بسیار متفاوت تراز امروز به نظر می رسد. اگر مردم منابع جایگزین بیشتری از پروتئین مانند گوشت های گیاهی یا آزمایشگاهی مصرف کنند، محیط زیست جهانی به مراتب کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. لباس ها بدون چرم یا سایر محصولات حیوانی ساخته می شوند. منابع جایگزین، مانند چرم آناناس که از ضایعات صنعت آناناس ایجاد می شود، می تواند جایگزین دباغی های سمی شود. صنعت خز به طور فزاینده ای کنار گذاشته می شود و برچسب های مد، خز را به نفع مواد مصنوعی رد می کنند. اکوسیستم های اقیانوسی می توانند احیا شوند و جمعیت ماهی ها و زیستگاه های بستر دریا را دوباره پر کنند. امروزه این ماهیگیری با تورکف دریا را از بین میبرد و در نتیجه مرجان هایی با قدمت هزاران سال به طور واضح قطع می شوند.

چگونه می توانید از حیوانات دفاع کنید

دنیایی که در آن حیوانات عاری از استثمار انسان هستند، هنوز دور از دسترس به نظر می رسد، اما ما می توانیم هر روز انتخاب هایی داشته باشیم که دنیای مهربان تری برای حیوانات ایجاد کنیم. ما می‌توانیم با کنار گذاشتن حیوانات،از جایگزین‌های گیاهی استفاده کنیم- این انتخابی ست که حیوانات را به عنوان موجودات زنده در نظر میگیرد و نه محصولاتی برای مصرف .

وقتی با هم جمع می‌شویم، می‌توانیم برای حمایت بهتر از حیوانات در ایران و سراسر جهان مبارزه کنیم. یک جنبش قوی برای پاسخگویی به شرکت‌ها و پایان دادن به ظلم و ستم مزارع وجود دارد - صنعتی که باعث رنج عظیم میلیاردها حیوان می‌شود. اگر می‌خواهید به پایان دادن به این رنج و گسترش همدردی با حیوانات کمک کنید، به تشکیل انجمن های حمایت از حیوانات کمک کنید.