۷ راه ثابت شده برای آرام کردن سگ مضطرب:

 

اضطراب نه تنها یک ویژگی رایج در انسان است ،بلکه حیوانات نیز میتوانند از آن رنج ببرند.بسیاری از سگ های تحت مراقبت ما اضطراب دارند، که معمولا ناشی از رها شدن توسط صاحبان آن ها وبه طور کلی محیط پناهگاه است.

درست مانند سایر رفتارهای ناسالم(گاز گرفتن، پارس کردن، جویدن هرچیزی که در چشم است)اضطراب را میتوان درمان کرد.

اضطراب را میتوان به طور کامل درمان کرد،اما گاهی اوقات فقط میتوان آن را مدیریت کرد.

اگر سگی دارید که از اضطراب رنج میبرد این مقاله را حتما تا انتها بخوانید. بهچندین روش اثبات شده برای حمایت از سگ مضطرب شما وترویج یک زندگی سالم وشاد پرداخت شده است.

چه چیزی میتواند باعث اضطراب سگ شما شود:

اضطراب در سگ ها:

اضطراب میتواند خود را به طرق مختلف نشان دهد،از ناله وپارس کردن گرفته تا لرز وناله کردن.هم چنین ممکن است متوجه شوید که سگ شما هنگام اضطراب مخرب یا عصبی میشود.با گذشت زمان اگر اضطراب برطرف نشود ممکن است اشتهای خود را ازدست بدهد وکاملا گوشه گیر شود.

شایع ترین دلایل اضطراب در سگ رها شدن ، ترس از تنها ماندن درخانه،صداها ی بلند، مسافرت ویا قرارگرفتن در کنار افراد غریبه،کودکان یا حیوانات خانگی دیگر است.در سگ هایی که مورد ازار واذیت  یا مورد بی توجهی قرارگرفته اند اضطراب دیده شده است.

بهترین راه برای درمان سگ خود تعیین علت است،اضطراب معمولا مشهود است وبه راحتی قابل شناسایی می باشد.هنگامی که دلیل را مشخص کردید میتوانید به مرحله مدیریت درمان بروید.

۷راه برای ارام کردن سگ مضطرب به شرح زیر میباشد.

۱-سگ خود را ورزش دهید:

اگر سگ شما اضطراب جدایی دارد، راه واضح برای راحت کردن خیال او این است که هرگز او را تنها نگذارید.این راه برای اکثر صاحبان حیوانات خانگی امکان پذیر نمیباشد. بنابراین استفاده از ورزش برای خسته کردن حیوان خانگی شما یک راه حل اسان است.

از ان جایی که اضطراب می تواند باعث افزایش انرژی شود،بیرون بردن سگ برای بازی با توپ یا پیاده روی طولانی قبل از ترک حیوان میتواند مفید باشد.برقراری تماس فیزیکی فراوان وصحبت با آن ها دراین مدت نیز مفید است ومانند همتایان انسانی خود ورزش میتواند با تولید هورمون اندروفین های مفید به کاهش استرس کمک کند.

 

۲-تماس فیزیکی:

احتمالا هیچ چیز برای سگ مضطرب ارامش بخش تر از لمس صاحبش نیست .سعی کنید علائم اضطراب را در سگ خود شناسایی کنید و با بلند کردن آن ها و دراغوش گرفتن شان یا نوازش طولانی مدت ان ها اضطراب را در همان ابتدا از بین ببرید.

 

۳-ماساژ دادن:

همان‌طور که احتمالا می دانید ماساژ حتی مضطرب ترین انسان را نیز ارام میکند.آیا می دانستید که در مورد سگ ها نیز معجزه میکند؟

اضطراب اغلب باعث کشش ماهیچه ها میشود وماساژ درمانی یکی از راه های کاهش تنش است.ازگردن شروع کنید وبا ضربات طولانی به سمت پایین حرکت کنید.

سعی کنید یک دست خود را روی سگ نگهدارید،درحالی که دست دیگر برای ماساژ دادن کار میکند.باگذشت زمان حتی ممکن است بتوانید تشخیص دهید که استرس سگ شما باعث کشش کدام ماهیچه ها شده است وفقط روی ان خاص قسمت تمرکز کنید.

 

۴-موزیک درمانی :

موسیقی درمانی هم برای انسان وهم‌ برای سگ‌ وگربه مفید است.قدرت موسیقی میتواند زمانی که در خانه،در ماشین یا دور ازحیوان خانگی خود هستید ارامش بخش باشد. موسیقی می تواند با مسدود کردن صداهای خیابان یا صدا های ترسناکی که برخی از سگ ها را آزار می دهد ودر آن ها ایجاد اضطراب میکند،حساسیت به صدا را کاهش دهد.

تحقیقات نشان داده است که بسیاری از سگ ها موسیقی کلاسیک را ترجیح می دهند.موسیقی هارپ که اغلب در موقعیت های اسایشگاهی استفاده میشود، میتواند یک آرام بخش طبیعی باشد.

 

۵- زمان استراحت:

در حالی که اضطراب به خودی خود رفتار بدی نیست،میتواند به سگ شما کمک کند تا زمانی که او در حال فعالیت است،کمی استراحت کند. رها کردن حیوان خانگی خود در یک فضای امن وساکت میتواند به آرام کردن اعصاب از بین رفته آن ها کمک کند. شاید آن فضا دارای پخش موسیقی بسیار آرام ،نور کم ویا برخی از آروماتراپی در دسترس باشد.

شما میتوانید از(                  ) برای زمان های استراحت سگ خود استفاده کنید. () برای کمک به سگ ها با عوامل مختلف اضطرابی طراحی شده است.شبیه یک جعبه استاندارد است که با عایق لرزش،حذف نویز،کاهش نور راحتی وامنیت را برای سگ‌ شما فراهم میکند.که با یک سنسور فعال به حرکت هنگام ورود سگ شما یک فن ملایم را روشن میکند که به جلوگیری از سروصدا کمک میکند وجریان ثابتی از هوای تازه را فراهم میکند. میتوانید جعبه را با موسیقی از قبل برنامه ریزی کنید.این جعبه دارای یک در متحرک است بنابراین سگ شما می تواند هرزمان که بخواهد راحت وارد آن شود.

 

۶- کت یا تیشرت آرامش بخش:

کت ها وتیشرت های آرام بخش فشار ملایم وثابتی را به تنه سگ وارد میکنند وسگ را مانند قنداق کردن یک نوزاد احاطه میکنند.

برای سگ هایی باهرنوع اضطراب ناشی از سفر،جدایی،سروصدا یا اضطراب غریبه توصیه میشود.

بسته به سایز سگ‌ شما ،مارک ها ومدل های مختلفی برای انتخاب وجود دارد.میتوانید ژاکت اضطراب تندرشت،کت تسکین دهنده استرس آمریکایی کنال کلاب وجلیقه ارامش بخش کامفورت زون را جستجو کنید.

 

۷-درمان های جایگزین:

محصولات ذکرشده در زیر غیر تهاجمی هستند وهیچ آسیبی ندارند. آن ها درمان هایی هستند که میتوانند به تنهایی یا تریکب باموارد فوق برای موثر تر بودن استفاده شوند.قبل از اجرای درمان های جایگزین با دامپزشک خود مشورت کنید.

الف) داروی نجات برای حیوانات خانگی:

بخشی از سری داروهای هومیوپاتی برای انسان است Rescue remedy

 هومیوپاتی بیش از ۲۰۰سال پیش تاسیس شد و دراروپا وانگلیس رایج است. این براساس اصل شباهت است واز گیاهان وگل در همه درمان ها استفاده میکنند.

داروی نجات حیوانات خانگی از ۵ داروی گل باک مختلف تشکیل شده است که باعث کاهش استرس میشود.استفاده از آن برای سگ شما کاملا بی خطر است.فقط ۲-۴قطره را مستقیما به آب آشامیدنی آن ها اضافه کنید.همچنین یک اسپری وجود دارد که میتوانید از آن بر روی  جای خواب و اسباب بازی حیوانات خانگی استفاده کنید.

نکته: داروی هومیوپاتی دیگری نیز وجود دارد که میتوان از آن ها برای مسائل خاصی مانند:پارس کردن مداوم،عدم تحمل افراد غریبه یا ازدست دادن صاحب آن،در حیوانات خانگی استفاده کرد.

ب)مکمل:

خوراکی هایی برای سگ وجود دارد که حاوی مکمل های مفیدی است که ثابت شده  به اضطراب کمک میکند.به طور معمول آن ها حاوی ملاتونین ، تیامین وبابونه هستند.برخی نیز دارای زنجبیل برای سگ های بامعده حساس هستند.این ها اغلب برای اضطراب عمومی ومسافرت توضیه میشوند.

ج):آداپتیل دیفیوزر خانگی:

آداپتیل  رایحه درمانی برای سگ ها می باشد. از فرمون ها برای کمک به کاهش ترس استفاده میکند درست مانند انچه که یک مادر شیرده به توله هایش میدهد.استفاده از آن آسان است فقط دیفیوزر را به اتاقی که سگ شما بیشترین زمان را در آن سپری میکند وصل کنید.این دیفیوزر فرمون های«مطمئن کننده سگ» را آزاد میکند.رایحه ای بی بو مخصوص سگ ها(انسان ها ،گربه ها وسایر حیوانات خانگی هیچ بویی نخواهند فهمید)

برای توله سگ ها میتوانید از قلاده سبک آداپتیل نیز استفاده کنید که میتواند تا ۶ماهگی آن ها را بپوشد که به اضطراب جدایی اجتناب پذیر کمک میکند.

د)تاندر کلاد:

این واحد موسیقی درمانی را با رایحه درمانی ترکیب میکندتا با استفاده از حس شنوایی و بویایی به آرامش سگ شما کمک کند.دستگاه صدا میتواند انواع حلقه های آرامش بخش مانند جوی ها یا امواج ارامش بخش را که در ساحل میچرخند پخش کند درحالی که با روغن های ضروری با اثر آرام بخش مانند اسطوخودوس،بابونه وشمعدانی را ترکیب میکنند. برای سگ هایی با حساسیت به صدا ،اضطراب جدایی وکمک به خوابیدن آن ها در طول شب مفید است.

اگر متوجه شدید که درمان های فوق پاسخی برای سگ شما واضطراب او نیست میتوانید از مربی یا دامپزشک کمک بگیرید.

انواعی از داروهای تجویزی برای اضطراب جدایی ورفتارهای مخرب وجود دارد که میتواند مفید باشد.